Alisha d.

Alisha d.

Alisha je rodilá mluvčí, která pochází z přímořského městečka Port Elizabeth. 

Magisterský titul získala ma Guglielmo Marconi Univerzitě v Itálii, dále má bakalářský titul z interiérového designu na Nelson Mandela Univerzitě a také TEFL Certifikát na výuku anglického jazyka dospělých, který absolvovala s vyznamenáním. 

Kromě jiného absolvovala široké množství kurzů a školeních týkajících se výuky angličtiny, ale i jejího velkého koníčku, což je grafický design, design interiérů, produktový design, technické kreslení a mnoho dalších.  

Výuce angličtiny online se věnuje již od roku 2015, což je více než 8 let. Vyučuje obecnou, ale i obchodní nebo technickou angličtinu. Pokud potřebujete poradit s prezentacemi v angličtině nebo s obchodní korespondencí, tak Alisha je určitě ta nejlepší volba. 

Díky svému širokému záběru je schopna učit také kurzy programování, kurzy interiérového nebo grafického designu a mnoho dalších. 

Alisha patří mezi naše velmi oblíbené lektory a studenti si na ni nejvíce cení její perfektní přípravy, rozmanitosti hodin a široké škály témat a zaměření, kterým je schopna se věnovat. 

-----------------------------------------------------

Qualifications and experience: Masters in Interior Design (GMU) & Bachelor of Technology: Interior Design (NMU). I have been teaching at a tertiary education level since 2015 and teaching general and business English online from 2022.
With EUFRAT since: 2022
Language taught at EUFRAT: English (General, Business and  IELTS / TEFL preparation).

I teach: adults

I am a native English speaker from South Africa. I completed my TEFL Certificate with distinction. I have been teaching practical and theory based subjects both in person and online to young adults at a tertiary education level since 2015. I also have experience teaching general and business English online to working professionals. I completed my Bachelor of Technology in 2013 and my Masters in 2019. I have excellent English research, formal writing and presentation skills. I am professional, punctual and hardworking. My classes are informative, engaging and adapted to the needs and goals of each student.

Vaše hodnocení

Marcela K.: Alisha je výborná, zatím jsem velmi spokojenáa vždy se těším na dalšílekci. Děkuji za jejídoporučení.

Interview

What brought you to the Czech Republic, and what made you join the EUFRAT team? I have been teaching for many years and enjoy meeting new students from diverse backgrounds. EUFRAT was recommended to me by a fellow English teacher.

In my lessons, what do I usually use? My lessons are conducted using a variety of platforms (Skype, Google Meet, Zoom, Teams). I am well prepared and have extensive lesson material (I usually present on Canva or PowerPoint).

What can the students look forward to? Speaking, listening, reading, writing, vocabulary, grammar, pronunciation, intonation, fluency, IELTS / TEFL preparation, etc.

What is, in your opinion, the mission of a language tutor? To support student learning in a manner that motivates and empowers them to feel comfortable and confident using English.

And how would you describe your students? My students are young adults from diverse backgrounds, unified by a goal to learn English.

Is there a lasting lesson you hope students take from your classes? Each of my lessons are tailored to the student goals, but regardless of the content, I strive to help my students gain confidence using English.

What is, according to you, the best thing about EUFRAT? EUFRAT is a professional launguage school that has a strong support system for students and teachers.

Is there a message you would like to send to your future students? My classes are fun, informative, engaging and adapted to the needs and goals of each student. My students achieve measureable results and gain confidence using English. I am patient, professional, punctual and hardworking.

 

And briefly:

  • Sea or mountains: sea
  • Summer or winter: summer
  • How I spend my free time: Quality time with family and friends, staying active or enjoying one of my hobbies.

Informace o způsobu získávání a výběru referencí najdete na stránce Dokumenty.

Jazykové kurzy

NEVYBRALI JSTE SI Z NAŠÍ NABÍDKY NEBO JEN POTŘEBUJETE PORADIT?

KONTAKTUJTE NÁS:

EUFRAT@EUFRAT.CZ
T +420 606 665 766

LTweb