Everaldo M.

Everaldo M.

Qualifications and experience: I speak fluently English and French and soon Czech :). Being a language teacher is also my big hobby. I'm always trying to improve my teaching skills to be able to bring the best to my students. 

Study/work abroad: Student at the faculty of Applied Language in the one year preparatory courses in Czech Language

With EUFRAT since: 2023

Language(s) taught at EUFRAT: English and French 

I teach: children, adults

 

Everaldo je bratrancem naší další skvělé lektorky Evičky  a stejně jako ona má i Everaldo výuku dětí i dospělých jako svůj velký koníček, kterému se již pár let úspěšně věnuje. Kromě učení jeho dalším zájmem je studium počítačů a programování na Západočeské Univerzitě v Plzni. Společně s Evou patří také k velkých ochráncům životního prostředí. V tomto oboru působí již několik let jako dobrovolník.  

Everaldo u nás učí francouzský a anglický jazyk a to děti i dospělé. Studenti si na něm cení hlavně jeho pocit pro zodpovědnost a velmi milé a empatické chování během jeho hodin. 

Pokud by Vás zajímalo odkud Everaldo pochází, tak je to z překrásného ostrova: Madagaskar

  

Vaše hodnocení

 • Jindřich L.: Spokojenost s přístupem ke studentům i s nadšením, s jakým lektor přistupuje k výuce. Velkápochvala.
 • Jana N.: Everaldo je moc fajn lektor, moje dcera se na hodiny s ním velmi těší. 
 • Petra K.: Everaldo mluví krásnou francouzštinou, miluji skutečný francouzský přízvuk a jsem moc ráda za hodiny konverzace s ním. 
 • Lukáš Z.: Lektor je dle syna vtipný a velmi milý. 

Interview

What brought you to the Czech Republic, and what made you join the EUFRAT team? I am in Czech Republic in order to pursue my studies in the field of computer science at the University of West Bohemia.

In my lessons, what do I usually use? I usually use online material and lessons that would help me the best teaching the student about a particular topics.

What can the students look forward to? I try to adapt my lesson depending on my student needs and in whatever topics the student is struggling with but I also teach them about Grammar and Vocabulary and in what context it will be useful.

What is, in your opinion, the mission of a language tutor? For me the mission of a language teacher is to give the student the tools he/she needs to be able to express himself/herself in the language that suit them.

And how would you describe your students? I think my students are great . They are active and participate to the lesson and I am always trying new things or trying to adapt my teaching style to see what works best for them.

Is there a lasting lesson you hope students take from your classes? As long as they feel like they are improving and learning new things in my lessons then I'm good.

What is, according to you, the best thing about EUFRAT? What I appreciate most about EUFRAT is the flexibility it offers in terms of both time and location for teaching. It allowss to create your own programs for your students.

Is there a message you would like to send to your future students? I encourage any student interesting in improving their English or French  to join me so I can help them achieve their goals.

 

Optional questions:

 • Book: Shining by Stephen King
 • Movie: The lord of the ring
 • Sea or mountains: sea
 • Summer or winter: summer
 • Favourite destination: Francepage1image18590896
 • The most exotic destination I have visited: still my home country MADAGASCAR
 • I‘d like to go to the following destination: FRANCE ,JAPAN , AUSTRALIA, 
 • How I spend my free time: I like to watch movies or tv shows and going out with friends 
Everaldo M.

Informace o způsobu získávání a výběru referencí najdete na stránce Dokumenty.

Jazykové kurzy

NEVYBRALI JSTE SI Z NAŠÍ NABÍDKY NEBO JEN POTŘEBUJETE PORADIT?

KONTAKTUJTE NÁS:

EUFRAT@EUFRAT.CZ
T +420 606 665 766

LTweb