Lauren P.

Lauren P.

Qualifications and experience: 300-hour TEFL Diploma with Business English. I have 5+ years of teaching and training adults in various departments and I tutored children aged 8-10 years old in English, Mathematics and Geography. 
With EUFRAT since: May 2021
Language taught at EUFRAT: English

Lauren je držitelkou mezinárodního TEFL Diplomu, který ji opravňuje k výuce angličtiny jako cizího jazyka. Pochází stejně jako náš oblíbený lektor Josh z překrásného plážového města Port Elizabeth v Jižní Africe. Lauren vyučuje angličtinu děti i dospělé a má bohaté zkušenosti i s výukou různých předmětů v angličtině například s matematikou nebo zeměpisem. Učí, jak skupinky, tak i jednotlivce a všem svým studentům se snaží vždy věnovat na naprosté maximum. Její vzorná příprava na každou hodinu je pro ní samozřejmostí. 

Vaše hodnocení

 

  • Filip M.: Vše v pořádku, Lauren je velice milá, snaživá a taky trpělivá :) Vyhovuje mi menší počet účastníků (což nyní splňovalo), protože je výuka intenzivnější.

Jak vyučuji

  • Zoom
  • Skype
  • Google Hangouts
  • What's Up
  • on-line

Interview

What brought you to the Czech Republic, and what made you to join EUFRAT team? I heard such wonderful things from my brother-in-law and it made me want to follow my passion for teaching and join your amazing team.

What is, in your opinion, the mission of a language tutor? A language tutor is someone who provides a safe and enjoyable learning environment where students can reach their full language potential. 

What would your students say about you? My students would say that I take an interest in their lives and language needs and this provide an exciting learning experience. 

And how would you describe your students? Over time they will become comfortable in my lessons and they will grow their confidence in speaking English.  

Is there a lasting lesson you hope students take from your classes? I want my students to be confident and believe in themselves.

What is, according to you, the best thing about EUFRAT? The professional and friendly manner in which they deal with their students and teachers. 

Is there a message you would like to send to your future students? Learning a foreign language is certainly a benefit as the opportunities you are presented with will better your knowledge and skills. 

 

And briefly
Favourite book: 
Lone Eagle by Danielle Steele
Movie: Bohemian Rhapsody
Band / Record: Robbie Williams, Tom Petty
Sea or mountains: Sea
Summer or winter: Summer 
Dog or cat: 
Dog      

Doučování

POTŘEBUJETE TO PŘESNĚ NA MÍRU? MŮŽEME NĚJAK PORADIT?

KONTAKTUJTE NÁS:

EUFRAT@EUFRAT.CZ
T +420 606 665 766

LTweb