Anzel N.

Anzel N.

Anzel pochází Kapského Města, což je druhé největší a zároveň i hlavní město Jihoafrické republiky. Vystudovala velmi prestižní Stellenberg High School, což  je veřejná duální střední koedukovaná škola v Stellenbergu v Bellville v provincii Západní Kapsko v Jižní Africe. Je to jedna z nejlepších a nejprestižnějších škol v Západním Kapsku. Anzel miluje děti a věnuje se jim již od svých studií. Nějakou dobu pracovala ve Vietnamu v Hanoi, kde učila v anglické školce angličtinu. Nyní vyučuje online pro čínskou jazykovou školu převážně děti, teenagery a nově také dospěláky. Pro naši jazykovou školu by moc ráda učila, jak děti, teenagery, tak i dospělé. Již se na své české studenty moc těší!  

Qualifications: Attained TEFL certificate in 2017 

Experience:

(2017 – 2018) Worked abroad in Vietnam as an English teacher.

(2018-2020) Coding/programming teacher (ScratchJnr, Swift) in Cape Town.

(July 2020 - current) Online English tutor 

With EUFRAT since 2021

Language taught at EUFRAT: English

Interview

What brought you to the Czech Republic, and what made you to join EUFRAT team? I have always wanted to expand my online tutoring to further my experience with various nationalities. A friend of mine introduced me to EUFRAT and highly recommended that I apply for a position.

What is, in your opinion, the mission of a language tutor? I believe, the mission of a language tutor is to create a comfortable, interesting, and fun online environment for students to learn. My mission is to give my students the confidence to express themselves in the language they are learning at their own pace.

What would your students say about you? My students would say I am interesting, funny and that I can keep a conversation going for hours. 

And how would you describe your students? I’ve worked with such a variety of students that it’s hard to say as each student is unique.

Is there a lasting lesson you hope students take from your classes? Being confident enough to take even the smallest thing learnt in class out into the real world and practicing it.

What is, according to you, the best thing about EUFRAT? 6) Working at each individual student’s pace.

Is there a message you would like to send to your future students? I look forward to meeting you and getting to know you!

 

Quiz:
Favorite book: Twilight books (Twilight, New Moon, Eclipse, Breaking Dawn P1&P2)
Favorite movie: Raya and the last dragon, Abominable, Big Hero 6 and basically any disney animation. I love cartoons.
Band/Record: Anything but heavy metal!
Sea/Mountain: I live in Cape Town where the sea meets the mountains so it’s difficult to choose, but if I have to choose I’d say THE SEA.
Summer/Winter: I like Summer going into Autumn.
Cat/Dog: BOTH!!!

Doučování

POTŘEBUJETE TO PŘESNĚ NA MÍRU? MŮŽEME NĚJAK PORADIT?

KONTAKTUJTE NÁS:

EUFRAT@EUFRAT.CZ
T +420 606 665 766

LTweb